Okolica

Jest takie miejsce, gdzie powietrze przejrzyste i tak rześkie, że aż zapiera dech w piersiach.
Jest takie miejsce, gdzie woda czysta jak kryształ, bo stąd zaczyna swój bieg, a potoki zdają się pluskać radośnie, że zaczęły swą wędrówkę do morza.
Jest takie miejsce, gdzie strzeliste świerki śmigają hen w górę ku słońcu na niebotyczne wysokości tworząc najpiękniejsze drzewostany świerkowe świata.
Jest takie miejsce, gdzie ścieląca się u stóp kraina zaprasza w gościnę, a dalekie szczyty gór są jak na wyciągnięcie ręki.
Jest to takie miejsce, gdzie o krok od drogi można spotkać inny, jakby bajkowy świat, świat - dawny, odległy, zapomniany, ale przecież wciąż żywy, pieczołowicie pielęgnowany i trwający siłą, wolą i staraniem ludzi tutaj żyjących.
Istebna, Koniaków, Jaworzynka - zwane "beskidzką trójwsią" - to wysunięte na południe wioski Beskidu Śląskiego, które słyną bogatą i nadal żywą obyczajowością i twórczością ludową. Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie, przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry i Małą Fatrę. Jest to region szczególnie malowniczy, położony na krańcach Polski, wciśnięty w kąt granicy ze Słowacją i Czechami (tzw. Trójstyk).
Rzeka Olza przecina granicę państwa, pozostawiając po polskiej stronie jej źródłowe potoki. W ich dolinach i na górskich zboczach "rozsiadły się" liczne przysiółki wspomnianych wiosek.
Wytyczonych zostało tu bardzo wiele tras spacerowych, rowerowych czy szlaków turystycznych. Wszystkie prowadzą przez najbardziej malownicze miejsca tego regionu i pozwalają podziwiać Istebną z różnej perspektywy.

Warto zobaczyc:

- Chata Kawuloka w Istebnej,
- Muzeum Koronki Marii Gwarek w Koniakowie,
- Izba pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej,
- Muzeum na Grapie w Jaworzynce,
- Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej,
- Kościół w Istebnej,
- Drewniane kościółki na Kubalonce, Stecówce, Mlaskawce.